معرفی شغل آرایشگر

اگر به ارایشگری علاقه داشته و از روبرو شدن با افراد مختلف لذت می برید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد. در طول تاریخ بشر زیبایی و اراستگی مورد توجه همه بوده است. ظاهر افراد تا حد زیادی نشان دهنده شخصیت افراد می باشد و در ارتباطات اجتماعی موثر است. از دلایل اصلی اهمیت داشتن ارایش برای افراد، پوشاندن عیب های موجود در مو و پوست و
زیباتر شدن می باشد.
ارایشگری فن و هنری است که به زیباتر جلوه دادن ظاهر افراد (پوست، مو و …) می پردازد. ارایشبه معنی اضافه کردن و پیرایش به معنای کم کردن است. در کشور ما ارایش بیشتر برای خانم ها و پیرایش برای اقایان استفاده می شود. ارایشگر زنانه به کوتاه کردن، مدل دادن، رنگ کردن موها، ارایش صورت، پاکسازی پوست و طراحی ناخن ها می پردازد. در ارایشگاه های مردانه کارهای کوتاه کردن، حالت دادن و رنگ کردن موها و اصلاح صورت انجام می شود.
ارایشگری حرفه ای در جهان به یک علم تبدیل شده و اصول خاص خودش را دارد. به عنوان مثال در مورد کوتاهی مو ارایشگر حرفه ای، با تجربه ای که دارد فرم صورت از نظر استخوانی یا گوشتی بودن، جنس مو، اندازه گردن، اشکال هندسی سر و سایر گزینه ها را در نظر گرفته و سپستصمیم می گیرد که مو را چگونه اصلاح کند اما در کشور ما که این شغل عمدتا به صورت حرفه ای نمی باشد، مشتری دستور می دهد که چه مدل مویی داشته باشد. برای ارایشگر شدن می توانید دوره های فنی موجود را گذرانده و یا در کنار یک ارایشگر ماهر کاراموزی کنید. برای این شغل باید بتوانید مهارت های ارتباطی خوبی داشته و به بهترین شکل به مشتریان خدمات ارائه دهید. باید خلاق بوده و از اخرین مدل ها و مدها و روش ها اطلاع داشته باشید. طبق برخی تحقیقات انجام شده، ارایشگری شادترین شغل دنیا می باشد. البته در بلندمدت ممکن است ارایشگر دچار مشکلاتی از قبیل کمردرد و پادرد شود. کار ارایشگری معمولا به صورت تمام وقت است. در برخی زمان های سال مانند اعیاد تا ساعات طولانی حتی در شب ها و تعطیلات نیز ارایشگرها باید کار کنند. البته افرادی که خود سالن زیبایی و ارایشگاه دارند، تعیین ساعت کاری بر عهده خودشان است.