گرفتن وام روی مدرک فنی حرفه ای

ثبت‌نام اینترنتی وام خوداشتغالی

مرحله اول ثبت‌نام کارجویان در صندوق مهررضا برای پرداخت وام اشتغال از امروز در سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از فارس، سید محمد کریمی مدیرعامل صندوق مهرامام رضا با بیان اینکه مرحله اول ثبت نام کارجویان از امروز ۱۶ خرداد ماه آغاز شد،‌ گفت: امسال با همت دولت و افرایش منابع صندوق ۲۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.

وی هفته گذشته نیز در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات این طرح پرداخته و با بیان اینکه در راستای اجرای مصوبه شورای عالی اشتغال امسال یک میلیون و ۱۰۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد، اظهار داشت: برای اجرا و تحقق این هدف امسال جوانان و زنان سرپرست خانواده اولویت صندوق برای ایجاد اشتغال هستند.

وی ادامه داد: در سال گذشته با وجود ۳۰ هزار فرصت شغلی صندوق توانست ۱۳۰ هزار شغل در کشور ایجاد کند که امسال این میزان با در نظر گرفتن ۷۰ هزار فرصت شغلی به سه برابر افزایش یافته است.

مدیرعامل صندوق مهر امام‌رضا(ع) با بیان اینکه در سال جدید ۲۰۰ هزار شغل توسط این صندوق ایجاد می‌شود، گفت: آغاز رسمی ثبت‌نام از کارجویان به مدت یک هفته از روز یکشنبه ساعت ۸ صبح ۱۶ خرداد ماه شروع شد.

این مقام مسئول افزود: در روز اول و دوم، ثبت‌نام از ساعت ۸ تا ۲۰ بعدازظهر خواهد بود و از روز سوم همزمان با ثبت‌نام که از ساعت ۱۴ تا ساعت ۲۲ خواهد بود بررسی درخواست‌های کارجویان نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

به گفته کریمی روش ثبت‌نام و نوع مشاغل ارائه شده در سامانه طبق مصوبه مجلس در ۱۵۰ رشته مشاغل خرد و خانگی است که برای آنها تا سقف ۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه تسهیلات مشاغل خویش‌فرما و خوداشتغالی افزایش یافته است، گفت: برای این مشاغل تا سقف ۱۵ میلیون تومان پرداخت می‌شود و هم‌چنین برای طرح‌های کارآفرینی با ایجاد اشتغال برای ۱۰ نفر که توسط نخبگان و مبتکران صورت می‌گیرد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

کریمی در مورد مشاغل تعاونی و کارفرمایی تصریح کرد: با بکارگیری ۱۰ نفر کارگر در این مشاغل تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود که این موضوع در راستای توسعه فرهنگ تعاونی‌ها خواهد بود.

مدیرعامل صندوق مهر امام رضا(ع) کارمزد تسهیلات پرداخت شده توسط این صندوق را ۴درصد عنوان کرد و گفت: این میزان کارمزد برای تسهیلات صندوق یک ویژگی محسوب می‌شود و نیز برگشت اقساط آن به مدت پنج سال است.

وی ادامه داد: برای هزینه کرد تسهیلات و اختصاص درصدهای تسهیلات پرداختی تفکیک شده ۳۵ درصد برای تهیه مکان، ۴۵درصد برای تجهیزات و ۲۰ درصد برای سرمایه در گردش اختصاص خواهد یافت.

به گفته این مقام مسئول کارجویان با ثبت‌نام در سایت اینترنتی این صندوق با نام www.mehrereza.ir کد رهگیری دریافت خواهند کرد تا بتوانند از این طریق در هر جای کشور از مشاوران صندوق راهنمایی دریافت کرده و هم‌چنین با تطبیق مدارک‌شان با واقعیت در سامانه تا ۶۰ درصد کار افراد بررسی شود.

وی ادامه داد: بعد از این مرحله بازرسی و تحقیق محلی شروع خواهد شد که فرآیند آن ۴۵ روز تا ۲ ماه است.

کریمی با بیان اینکه کارجویان جهت اطلاع از شرایط دریافت تسهیلات اشتغال می‌توانند جهت دریافت آدرس پایگاه اطلاع‌رسانی برای ثبت‌نام عدد یک را به شماره پیامک ۱۰۰۰۰۰۸۸ ارسال و هم‌چنین جهت اطلاع از شرایط عمومی و شرایط اختصاصی برای دریافت تسهیلات اشتغال به ترتیب عدد ۲ و ۳ را به پیامک فوق ارسال نمایند.

کریمی با بیان اینکه صندوق مهر امام رضا(ع) به ایده و طرح‌های با صرفه اقتصادی تسهیلات پرداخت می‌کند، در مورد رویکرد صندوق در سال جدید اظهار داشت: حمایت از طرح‌های خانگی، خویش‌فرمایی و کارآفرینی و تعاونی‌ها تا ۱۰ نفر کارکن برای ایجاد زمینه ۲۰۰ هزار فرصت شغلی جدید، حمایت از اشتغال روستایی با تحت پوشش قرار دادن جهت اشتغال مولد در روستاها با اختصاص ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار به منظور ایجاد ۲۰ هزار شغل از جمله رویکردهای این صندوق است.

وی ادامه داد: کاهش مدت زمان پرداخت تسهیلات و استفاده از روش جدید ثبت‌نام ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی شغلی جهت انتخاب ایده مناسب برای سرمایه‌گذاری و تمرکززدایی و تفویض اختیار به استان‌ها و شهرستان‌ها از دیگر رویکردهای جدید صندوق است.

کریمی نظارت مستمر جهت ایجاد اشتغال پایدار به صورت سه بار درسال را از رویکردهای جدید صندوق دانست و عنوان کرد: آسان‌سازی ضمانت برای متقاضیان صندوق، افزایش سقف وام‌های پرداختی متناسب با نوع طرح ارائه شده و جمع‌آوری منابع مردم از طریق شعب صندوق‌ و بانک‌های عامل از دیگر برنامه‌های صندوق مهر امام رضا(ع) است.

مدیرعامل صندو ق مهر امام رضا(ع) در مورد شرایط عمومی متقاضیان صندوق گفت: دارا بودن شرایط سنی بین ۱۸ تا ۵۰ سال، داشن کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم برای آقایان، داشتن انگیزه و توانایی لازم برای راه‌اندازی کسب و کار و ارائه مجوز از دستگاه‌های ذی‌صلاح جهت انجام کسب و کارهایی که نیاز به مجوز دارند از جمله شرایط عمومی متقاضیان است.

وی ادامه داد: داشتن مهارت و تجربه لازم برای شروع و راه‌اندازی کسب و کار، داشتن مدرک دانشگاهی فنی مرتبط با کسب و کار انتخابی و فاقد شغل دائمی و صنفی بودن از دیگر شرایط عمومی متقاضیان است.

وی در مورد شرایط اختصاصی بانوان برای برخورداری از وام صندوق مهر امام رضا(ع) تصریح کرد: فوت همسر، جدایی از همسر، شوهر زندانی طویل‌المدت، شوهر دارای بیماری خاص که توانایی انجام کار و تأمین مایحتاج ضروری خانوار خود را ندارد، شوهر از کار افتاده و ناتوان از انجام کار (جزء دهک‌های پایین درآمدی باشند) شوهر معتاد و ناتوان از انجام کار،‌ شوهر کارگر روزمزد و فصلی و نیز دختران مجردی که به تنهایی زندگی می‌کنند از شرایط اختصاصی بانوان برای دریافت تسهیلات است.

کریمی با اشاره به اینکه صندوق به دنبال احیای نظام استاد شاگردی در پرداخت تسهیلات برای ایجاد اشتغال است، خاطرنشان کرد: فردی که طی سالیان گذشته شاگرد بوده است، می‌تواند با ارائه سابقه از تسهیلات اشتغال استفاده کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه وثیقه ملکی از وام‌های ۳۰ میلیون به بالا دریافت خواهد شد، گفت: این صندوق پیشنهاد ایجاد فراکسیون قرض‌الحسنه را در مجلس به کمیسیون اجتماعی ارائه کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه هیات امنای صندوق مهر امام رضا (ع) با حضور رئیس جمهور قرار شد یک روز در تقویم رسمی کشور به نام روز قرض‌الحسنه نام‌گذاری شود تا از این طریق بتوان فرهنگ غنی قرض‌الحسنه با آسان شدن پرداخت تسهیلات توسعه داد.

در این نشست کریمی در پاسخ به سوالی مبنی بر محدود بودن زمان ثبت‌نام برای کارجویان اظهار داشت: تجربه این صندوق نشان داده است، که افراد ثبت‌نام کننده می‌توانند به راحتی در سایت صندوق ثبت‌نام کرده و هم‌چنین با حضور همکاران در ساعت‌های اعلام شده از بروز هرگونه مشکل سیستم و افزایش حجم بار ترافیکی سایت جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: امیدواریم ۲۰۰ هزار شغل بر حسب منابع صندوق که از طریق دولت، برگشت تسهیلات پرداختی و منابع مردمی است بتوان ایجاد کرد.

به گفته کریمی میزان اعتبار اختصاص یافته در مرحله اول ثبت‌نام برای ایجاد اشتغال ۴۰۰ میلیارد تومان است که به میزان ۸۰۰ میلیارد تومان از متقاضیان کار ثبت‌نام خواهد شد.

مدیرعامل صندوق مهر امام رضا(ع) در مورد پرداخت تسهیلات مسکن به جوانان و زنان سرپرست خانوار، گفت: صندوق فعلا قصد ورود به این زمینه را ندارد و طی موافقت‌نامه‌ای با وزارت مسکن و شهرسازی ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع دولت و صندوق در بانک مسکن گذاشته شده که از این طریق متقاضیان تا سقف ۷۵ هزار میلیارد تومان با عاملیت وزارت مسکن از این تسهیلات استفاده کنند.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس در مورد موازی‌کاری ارائه تسهیلات اشتغال به زنان سرپرست خانوار توسط صندوق مهر و کمیته امداد امام خمینی(ره) اظهار داشت: بسیاری از افراد برای ایجاد اشتغال به سراغ کمیته امداد نمی‌روند و معمولا افرادی که این صندوق به آنان تسهیلات پرداخت می‌کند تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیستند و هم‌چنین افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند با امضاء تفاهم‌نامه‌ای می‌توانند از منابع صندوق برای ایجاد اشتغال بدون هیچ محدودیتی استفاده کنند.

به گفته مدیرعامل صندوق مهر امام رضا(ع) تنفس بازپرداخت تسهیلات اشتغال در زمینه کشاورزی بین سه تا ۹ ماه است.

وی با بیان اینکه موجودی سرمایه ثبتی صندوق ۱۶۰۰ میلیارد تومان به غیر از اعتبارات امسال دولت است، گفت: معوقات این صندوق از تسهیلات پرداختی ۱۲ تا ۱۵ درصد است که امیدواریم با ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه در کشور بتوان این معوقات را کاهش یابد.

منبع : http://banki.ir/